Każdy z nas się poci, zwłaszcza w gorący dzień, czy po wytężonych ćwiczeniach. To normalna reakcja naszego organizmu mająca za zadanie utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Czasem jednak, nadmierne wydzielanie potu staje się problematyczne i występuje samoczynnie i niezależnie od tego, co robimy. Kolejnym problemem są plamy wilgoci wychodzące w miejscach, gdzie mamy dużo gruczołów potowych. Jak sobie poradzić z problemem nadmiernej potliwości? Gdzie szukać pomocy? Podpowiadamy.
Nadmierna potliwość – skąd się bierze?
Nadmierna potliwość to stan, w którym nasze gruczoły potowe wydzielają zdecydowanie za dużo potu. Może to mieć dwie przyczyny. Nadpotliwość pierwotna jest uwarunkowana genetycznie i występuje zazwyczaj z powodu stresu, emocji lub zdenerwowania. Występuje najczęściej na dłoniach, stopach i pod pachami. Drugim wariantem jest nadpotliwość wtórna, która często jest skutkiem:
- nadwagi
- chorób (cukrzyca, nowotwór, nadczynność tarczycy, infekcje bakteryjne, choroby wewnętrzne, gorączka),
- zmiany hormonalne,
- alkoholu i używek,
- leków,
- ciąży,
- menopauzy.
Jak rozpoznać nadmierne pocenie?
Nadmierna potliwość to nadczynność gruczołów potowych, więc jej efekty będą najbardziej widoczne w miejscach, gdzie jest ich najwięcej:
- nadmierne wydzielanie potu na dłoniach, podeszwach stóp i pod pachami (niepowiązane z wpływem wysiłku fizycznego, czy wysokiej temperatury),
- przykry zapach – w skład potu wchodzą, oprócz wody i mikroelementów, także efekty przemiany materii. Przy złej lub słabej higienie, namnażanie żerujących bakterii żerujących może wiązać się z nieprzyjemnym zapachem,
- ślady potu na ubraniach – nie mówimy tu o aktywności fizycznej. Chodzi o nadmierne pocenie przy braku wysiłku,
- wysypka na powierzchni skóry i infekcje grzybicze – skłonność do tego typu infekcji może jasno wskazywać na zbyt dużą potliwość.
Czy da się wyleczyć nadpotliwość? Wyjaśniamy
Nadmierne pocenie wpływa na nasze samopoczucie i postrzeganie siebie. Ważne jest więc, aby stosować skuteczne metody i pozbyć się problemu nadczynności gruczołów potowych. Pozwoli to na odzyskanie pewności siebie i wysokiej samooceny. Na szczęście nadmierna potliwość z powodzeniem może być leczona i zredukowana.
Skuteczne sposoby na nadmierną potliwość
Jest kilka sprawdzonych sposobów na nadmierne wydzielanie potu. Wiele jednak zależy od zmiany naszych przyzwyczajeń:
- Dobre antyperspiranty i blokery potu – stosowanie antyperspirantów i blokerów to rozwiązanie zewnętrzne i rozwiązuje problem nadmiernej potliwości tylko na jakiś czas. Oba preparaty blokują gruczoły potowe i hamują wydzielanie potu w miejscu ich zastosowania,
- Dieta – wiele zależy od tego co jemy. Cukry, jedzenie wysoce przetworzone, kofeina i teina. Wszystko to wpływa na intensywność pocenia się na całym ciele. Wystarczy wyeliminować albo ograniczyć niezdrowe jedzenie, a problem nadmiernej potliwości zostanie zredukowany,
- Higiena – zwrócenie większej uwagi na higienę osobistą i dokładnie mycie stref, gdzie mamy do czynienia z nadmiernym poceniem oczyści skórę i wyeliminuje bakterie, które odpowiedzialne są za przykry zapach,
- toksyna botulinowa – wstrzyknięcie toksyny botulinowej (botoksu) w miejsca, gdzie występuje nadmierne pocenie pozwoli zredukować nadmierną potliwość i usunąć nieprzyjemny zapach. Warto to jednak zrobić w sprawdzonej klinice, która ma doświadczenie w tego typu zabiegach. Velvet Clinic specjalizuje się w przeprowadzaniu zabiegów, które nie tylko są bezpieczne dla zdrowia, ale także dają szybki i długotrwały efekt.
- Leczenie przyczyny nadpotliwości – gdy w grę wchodzi nadpotliwość wtórna, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania, aby ustalić przyczynę i przy pomocy leczenia ją wyeliminować.
Walka z nadmiernym poceniem – podsumowanie
Wzmożoną potliwość można pokonać, nie jest to łatwe i wymaga sporo pracy, ale jest jak najbardziej wykonalne. Zmiana trybu życia, właściwa dieta i prawidłowa higiena są w stanie pozytywnie wpłynąć na redukcję nadmiernej potliwości. Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie możesz skorzystać z profesjonalnych zabiegów w specjalistycznej klinice. Dobrym pomysłem jest także połączenie tych dwóch rozwiązań. Dzięki temu uzyskasz oczekiwane rezultaty, poprawisz swoją jakość życia, a tym samym samopoczucie.
—
Artykuł sponsorowany
Ja używam antyperspirantów i na szczęscie mi to wystarczy