Ile goi się tatuaż po zrobieniu?

Tatuaż nie jest już uznawany za wizytówkę gangsterów oraz wiązany z niebezpieczeństwem. Wciąż jednak pozostaje wiele niedopowiedzeń i niejasności związanych z jego wykonaniem. Wiele osób mimo że jest zainteresowanych zrobieniem sobie dziary, to obawia się ją zrobić właśnie ze względu na niejasności. Jedną z nich jest to, ile trwa proces gojenia tatuażu i na jakie etapy można go podzielić. Zerknijmy więc jak wygląda ten temat, co zrobić żeby go wspomóc i czego należy unikać.

Gojenie tatuażu – czym jest?

Gojenie tatuażu to proces zaczynający się od wykonania tatuażu do zasklepienia się ran i pełnej regeneracji skóry. W trakcie wykonania dziary naruszamy igłą skórę wprowadzając tusz pod jej powierzchnię. Powoduje to krwawienie i podrażnienie skóry, która po całym zabiegu jak najszybciej chce rozpocząć proces gojenia. Problemem jednak jest to, że w jej wnętrzu znajduje się ciało obce (tusz), które nasz organizm chce z siebie wyrzucić. Jednak wspierając proces regeneracji skóry, czyli odpowiednio o nią dbając i odżywiając sprawiamy, że tusz zostaje tam gdzie powinien, a świeży tatuaż wygląda dokładnie tak, jak zaplanowaliśmy.

Ile goi się tatuaż?

Jest tyle zmiennych, które rzutują na proces gojenia tatuażu, że nie da się jednoznacznie stwierdzić jak długo będzie trwało gojenie. Przyjmuje się, że małe tatuaże goją się około 2-3 tygodni, a przy większej powierzchni, cały proces gojenia tatuażu może potrwać nawet do 5 tygodni! To, jak długo goi się tatuaż zależy także od:

  • osobistych predyspozycji naszego organizmu – nie mamy na to wpływu, bo zależy od tego jak działa nasz układ odpornościowy i jak szybko goi się nasza skóra,
  • ilości uwagi poświęconej pielęgnacji tatuażu – nie tylko mycie, dbanie i czyszczenie, ale także użyte kosmetyki i środki do mycia,
  • powierzchni tatuażu, np. małe tatuaże goją o wiele szybciej,
  • umiejętności artysty – wprawny tatuator o dużym doświadczeniu przeprowadzi cały proces o wiele sprawniej z korzyścią dla skóry.

Proces gojenia tatuażu w skrócie

Świeży tatuaż, a właściwie jego gojenie możemy podzielić na 3 główne etapy, przez które będziemy musieli przejść aby móc mówić o pełnej regeneracji skóry:

  • Na pierwszym etapie gojenia tatuażu, czyli od momentu zrobienia dziary do momentu gdzie przestaje ona przypominać wielką ranę (około 5-7 dni), musimy być szczególnie uważni jeżeli chodzi o higienę i dbanie o czystość tatuażu. W salonie tatuażu tatuator założy nam ochronną tzw. drugą skórę, dalej musimy radzić sobie sami. Z naszą otwartą raną musimy postępować ostrożnie, regularnie zmywać resztki tuszu, osocze i martwy naskórek pod letnią wodą przy użyciu delikatnych albo neutralnych mydeł. Suszyć delikatnie przykładając, przykładając!, papierowy ręcznik. Następnie zakładać nowy opatrunek lub drugą skórę. To bardzo przyspiesza proces gojenia tatuażu, zmniejsza ryzyko infekcji, łagodzi podrażnienia i ma ogromne znaczenie dla wyglądu tatuażu.
  • Drugi etap gojenia tatuażu to moment, kiedy większość ludzi zadaje sobie pytanie, po co ja to zrobiłem. I nie, nie chodzi tu o ból, a o irytujące swędzenie skóry. Kolejne siedem dni to czas, gdy trwa gojenie tatuażu na całego. Skóra swędzi, łuszczy się, swędzi, mogą się pojawiać strupki, swędzi… To wszystko ma kluczowy wpływ na regenerację naskórka. Dlatego pod żadnych pozorem nie wolno nam drapać tatuażu, ani zdrapywać strupów i musimy dać skórze czas na dokończenie procesu. W krytycznych momentach zwątpienia polecamy przyłożyć lód przez czysty materiał, ręcznik papierowy lub inny czysty izolator.
  • Na trzecim etapie gojenia tatuażu możemy powoli mówić o finiszu naszej ciężkiej pracy. Jednak to nie moment, by się rozluźnić. Mimo że regenerację skóry mamy za sobą, a nasza dziara wygląda z każdym dniem lepiej wciąż musimy ją chronić i wspierać. Oczywiście nie chodzi o folię ochronną, ten etap mamy za sobą. Ale przemywanie tatuażu, nakładanie kremu, stosowanie masła powinno się stać dla nas zupełnie normalne. Nie ma znaczenia czy to pierwsza dziara, czy kolejna, odpowiednia pielęgnacja tatuażu to podstawa. W zamian odwdzięczy się pięknym wyglądem i wyraźnym kształtem przez długi czas.

Przez wszystkie etapy gojenia tatuażu należy się wystrzegać długich, gorących kąpieli, wystawiania tatuażu na słońce, wizyt na basenie, saunie, jacuzzi, a także sportów kontaktowych. Może to doprowadzić do wydłużenia czasu gojenia, a także odparzenia skóry, zakażenia, powstawania blizn i podrażnień.

Czym pielęgnować tatuaż w trakcie procesu gojenia?

Do pielęgnacji i ochrony najlepiej sięgnąć po sprawdzone produkty, przeznaczone konkretnie do tego celu. Codzienne kremy, czy takie do pielęgnacji skóry, mogą się okazać za ciężkie do pielęgnacji tatuażu, zwłaszcza kiedy jest to świeży tatuaż. Wybieraj folię do tatuażu lub drugą skórę do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi zamiast foli spożywczej.

W codziennej pielęgnacji tatuażu świetnie sprawdzą się kosmetyki firmy Neba. Nie dość, że mają sprawdzony i kompletny skład, to są także polecane przez niejedno studio tatuażu i samych tatuatorów. Krem Neba, podobnie jak serum do tatuażu, można stosować już od samego początku po zrobieniu tatuażu, jest niezastąpiony w procesie gojenia, ma także przyjazny dla skóry skład. Masło do tatuażu czy łagodzący żel do świeżego tatuażu, przydaje się od drugiego etapu, ale szybko stanie się specyfikiem z przyjemnością stosowanym na co dzień niezależnie od wielkości tatuażu. Natomiast krem przeciwsłoneczny od Neba szybko zagości w turystycznej kosmetyczce i w okolicach drzwi wyjściowych.

Czas gojenia się tatuażu – podsumowanie

Podstawą, mającą wpływ na gojenie tatuażu, jest odpowiednia ochrona i pielęgnacja. Działanie promieni słonecznych, czy zagrożenia związane z czynnikami zewnętrznymi, wywołują normalne reakcje organizmu takie jak podrażniona skóra i szybkie jej wysychanie, powstawanie strupów czy opuchlizny. Nie drap tatuażu, nawilżaj go odpowiednimi kremami, chroń przed słońcem i dbaj, aby regeneracja skóry przebiegała bez zakłóceń, a gojenie tatuażu przebiegnie szybko i świeży tatuaż będzie pięknie prezentować się na skórze przez długi czas.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz